Hernieuwbare energie

Megasubsidies voor CO2-project in Antwerpse haven

 ©Peter Hilz
©Peter Hilz

Een project van de chemiebedrijven Air Liquide en BASF in de Antwerpse haven krijgt een recordbedrag aan subsidies uit een Europees innovatiefonds om grootschalige projecten voor de energietransitie mogelijk te maken. Hun project Kairos@C werd vorig jaar samen met zes andere projecten geselecteerd, maar het subsidiebedrag was nog niet bekend. Kairos@C krijgt meer dan een derde van de totale subsidiepot, vernam De Tijd. Het zou gaan om een bedrag van 360 miljoen euro.

Ondergronds opslaan

Beide bedrijven, die tot de grootste uitstoters van CO2 in ons land behoren, willen daar iets aan doen met het oog op de Europese klimaatdoelstellingen tegen 2030 en 2050. Ze gaan investeren in een hele keten voor zogenaamde carbon capture and storage (CCS): het afvangen van CO2 bij hun installaties en het broeikasgas daarna ondergrond opslaan. De Europese steun, die vrijdag officieel wordt voorgesteld, is nodig om die dure nieuwe technologie toe te passen.

Air Liquide en BASF zullen concreet bij vijf van hun chemische installaties afvangsystemen installeren waardoor de CO2 niet langer de lucht wordt ingeblazen. Het gas wordt via een pijpleidingennetwerk in de haven afgevoerd, om het definitief ondergronds op te slaan in oude gasvelden op de Noordzee. Daarvoor worden twee mogelijke routes bekeken: transport per pijplijn naar Rotterdam en het overladen in speciale schepen. Voor die laatste optie moet een fabriek gebouwd worden om het gas eerst vloeibaar te maken.

Door het project wordt in tien jaar 14 miljoen ton minder CO2 uitgestoten. Nog belangrijker is dat het de eerste stap is voor de realisatie van een veel uitgebreidere CO2-afvangoperatie. Er wordt gekeken of nog meer grote CO2-uitstoters in de Antwerpse haven, raffinaderijen en chemiebedrijven, hetzelfde kunnen doen. Het bredere Antwerp@C-project zou zo een groot deel van de 18 miljoen ton CO2 die uitgestoten wordt in het havengebied kunnen neutraliseren. Als naast BASF en Air Liquide ook Borealis, ExxonMobil, INEOS en TotalEnergies meedoen, zal het totale project een investering van naar schatting 3 miljard euro vereisen.

Groen transformatieplan

De grootste kosten zijn voor de individuele afvanginstallaties bij de bedrijven zelf. Bij Air Liquide en BASF valt de kostprijs daarvan relatief mee, omdat de uitstoot er zuiver is. Bij raffinaderijen zijn de rookzuivering en afvang veel duurder. Maar dankzij de subsidies voor Air Liquide en BASF kan al een deel van het gemeenschappelijke pijpleidingennetwerk en de exportinfrastructuur worden opgezet, zodat andere bedrijven gemakkelijker kunnen aansluiten. Dat het een opstapje is om een veel grotere CO2-vermindering in Antwerpen te realiseren verklaart waarom Europa erg gul is voor het project van het duo.

Dat is meteen een eerste grote CCS-project dat ook buiten ons land met veel interesse gevolgd zal worden. Heel wat andere industriële gebieden kampen met gelijkaardige uitdagingen om de CO2-uitstoot te verminderen. Het project past volledig in het groene transformatieplan dat de nieuwe fusiehaven Port of Antwerp-Bruges aan het uitwerken is.

Bron: De Tijd

Wat heb je nodig

Krijg GRATIS toegang tot het artikel
of
Proef ons gratis!Word één maand gratis premium partner en ontdek alle unieke voordelen die wij u te bieden hebben.
  • wekelijkse newsletter met nieuws uit uw vakbranche
  • digitale toegang tot 35 vakbladen en financiële sectoroverzichten
  • uw bedrijfsnieuws op een selectie van vakwebsites
  • maximale zichtbaarheid voor uw bedrijf
Heeft u al een abonnement? 

Meer weten over

Print Magazine

Recente Editie
07 oktober 2025

Nu lezen

Ontdek de nieuwste editie van ons magazine, boordevol inspirerende artikelen, diepgaande inzichten en prachtige visuals. Laat je meenemen op een reis door de meest actuele onderwerpen en verhalen die je niet wilt missen.

In dit magazine