Kweken boerderijen binnenkort microalgen?
onderzoek naar mogelijkheden voor land- en tuinbouw

Kenniscentrum RADIUS van de Thomas More hogeschool zet mobiele kweekinstallaties met microalgen op verschillende land- en tuinbouwbedrijven en wil zo de optimale kweekomstandigheden achterhalen. Dat gebeurt binnen het project AlgMobil, gesteund door EFRO, Vlaanderen en de provincie Antwerpen.
Evolutie klassieke landbouw doet uitkijken naar nieuwe perspectieven
Wat houdt bedrijven tegen om microalgen te kweken? Daar wil RADIUS binnen het project Algmobil een antwoord op geven. Daarom gaan de onderzoekers kijken of je algen zomaar eender waar kan kweken en of de locatie een invloed heeft op de kweek zelf.
Landbouwer Ben Van Looveren verwelkomt als eerste boerderij de mobiele kweekinstallatie in Geel: “De klassieke landbouw evolueert en dus moeten we steeds uitkijken naar nieuwe mogelijkheden. Op deze manier kunnen we op een eenvoudige, haalbare en kleinschalige manier een eerste keer kennismaken met algenproductie in de praktijk."
Interessante grondstof voor land- en tuinbouw
Toon Peeters van RADIUS. “Nog maar weinigen kweken algen, en dat komt onder meer door een gebrek aan kennis. Algen zijn nochtans een onderdeel van de vernieuwde eiwitstrategie van Vlaanderen. Ze zijn rijk aan proteïnen, vitaminen, mineralen en omegavetzuren en zijn duurzaam te kweken. Voor hun groei volstaat wat CO2, fosfaat en stikstof. Stuk voor stuk stoffen die je makkelijk vindt bij elk land- en tuinbouwbedrijf. In de toekomst zouden die voedingsstoffen voor algen dus gewoon uit de afval- of nevenstromen van de boerderijen kunnen komen. De algen zelf zouden in de toekomst ingezet kunnen worden als veevoeder, meststof, biostimulant of in andere toepassingen.”
Start op Drie testlocaties
Meer dan 30 land- en tuinbouwbedrijven stelden zich kandidaat om de mobiele kweekinstallatie voor microalgen een tijdje op hun grond te zetten. Drie verschillende locaties werden uitgekozen en zullen de installatie nu om de beurt drie maanden uittesten. De bedoeling is dat daar effectief microalgen gekweekt en geoogst worden. Die worden dan door RADIUS onderzocht. Zo kan het kenniscentrum bekijken hoe de algenkweek verloopt onder verschillende omstandigheden op verschillende locaties.
Bron: Research @ Thomas More