NPT-profielen – Wie is … Joost Veerman?
Geboren in 1945, nam Joost Veerman op de respectabele leeftijd van 80 jaar pas het besluit om met pensioen te gaan. Hij kijkt met een goed gevoel terug op een gevarieerde loopbaan, waar membraantechnologie uiteindelijk een hoofdrol in speelde. Hij is van mening dat Nederland zich moet richten op de procestechnologie waar we goed in zijn. Watertechnologie bijvoorbeeld levert een breed spectrum aan mogelijkheden met het oog op circulariteit, afvalwaterzuivering en het terugwinnen van waardevolle elementen uit waterstromen. "We moeten naar een circulaire economie", aldus deze onderzoeker.
Ontdek de mens achter de technologie
De wereld van procestechnologie evolueert razendsnel. Dit omvat niet alleen de ontwikkeling van nieuwe kennis en vaardigheden, maar ook de diversiteit van de mensen die in dit vakgebied werkzaam zijn, en de manieren waarop zij hun werk uitvoeren. In deze rubriek van NPT lichten we een aantal van onze collega-procestechnologen uit. We geven een kijkje in wie zij zijn, wat hun werkzaamheden inhouden en aan welke projecten zij bijdragen. Ontdek de verhalen achter de professionals die de toekomst van procestechnologie vormgeven.
Wat heeft u gestudeerd en hoe ziet uw loopbaan er in grote lijnen uit?
"Ik studeerde vanaf 1966 fysische chemie aan de Rijksuniversiteit van Groningen. Toen ik in 1972 afstudeerde, ben ik terechtgekomen in het beroepsonderwijs en ben ik bijna 35 jaar docent geweest aan de – toen nog – hts in Groningen en later in Leeuwarden. In deze tijd ben ik in aanraking gekomen met de fascinerende membraantechnologie en nam ik de uitdaging aan om met behulp van zee- en rivierwater elektriciteit te maken. In het kort: iemand vroeg mij of ik dat kon, wat ik uiteraard bevestigend beantwoordde. Een dag later wilde hij hiervoor al een afspraak maken. Toen heb ik mezelf met een smoes twee weken gegeven om dit proces van omgekeerde elektrodialyse helemaal uit te zoeken. Dit is gelukt: ik kon een werkend model tonen. Aan het einde van mijn carrière als docent ben ik gaan werken als onderzoeker bij Wetsus, waar ik me onder andere richtte op de ontwikkeling van RED (Reverse ElectroDialysis). Dit leverde me uiteindelijk een promotie op toen ik 65 was en leidde tevens tot de oprichting van het bedrijf REDstack, waar deze technologie nu verder wordt ontwikkeld en vermarkt."
Ligt de focus nog steeds puur op de productie van elektriciteit?
"Dat was inderdaad de oorspronkelijke doelstelling. De achterliggende technologie van omgekeerde elektrodialyse is echter complex. Het principe klopt en werkt, maar het werd uiteindelijk ingehaald door de mogelijkheden om elektrische energie goedkoper uit wind en zon op te wekken. Daarop besloot het bedrijf zich meer te richten op 'gewone' elektrodialyse. De membraantechnologie is hiermee niet alleen in te zetten om te ontzouten, maar ook om CO2 af te vangen en waardevolle mineralen terug te winnen uit waterstromen."
Dat zijn belangrijke ontwikkelingen in deze tijd!
"Absoluut! De stacks die REDstack momenteel ontwikkelt, leveren een bijdrage aan de circulaire economie waar we – mijns inziens – naartoe moeten. Het terugwinnen van waardevolle mineralen zoals fosfor en lithium uit water is een voorbeeld hiervan. Daarnaast is de membraantechnologie ook in te zetten voor juist het verwijderen van afvalstoffen, zoals PFAS en stikstof. Dat de ontwikkeling van elektriciteitsproductie uiteindelijk heeft geleid tot een veelvoud aan technieken die allemaal de mens en aarde ten goede komen, vind ik een boeiende gedachte. Ik ben blij dat ik daaraan heb kunnen bijdragen. De toekomst? Ik denk dat Nederland zich moet richten op de procestechnologie waar we goed in zijn. Watertechnologie en alles wat je hiermee kunt is me dierbaar."
Uw profiel in de kijker?
Wilt u zelf in deze rubriek verschijnen, of een collega aandragen? Stuur dan een mail met een korte motivatie naar npt@kivi.nl.