PremiumEmissie

ECN bekijkt TECHNOLOGIEËN VOOR OPSLAG DUURZAME ENERGIE IN AMMONIAK

ammoniak als CO2-emissieloze brandstof

Bij Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) bekeken ze alle mogelijke technologieën om duurzame energie op te slaan in ammoniak, alsook de overeenkomstige investerings- en operationele kosten. 

6 april 2020

Yvonne van Delft, innovation manager bij ECN
Yvonne van Delft, innovation manager bij ECN

"Het idee is om bij overaanbod van elektriciteit ammoniak te produceren, en dat vervolgens per tankwagen of schip naar Rotterdam te bfrengen voor lokale opslag, gebruik of verhandeling door bedrijven"

Bij ECN werken ze op het moment van schrijven twee businesscases uit. 

Energy Island

Een eerste case startte betreft een samenwerking tussen netbeheerder Stedin Infradiensten en de gemeente Goeree-Overflakkee. Het doel - binnen het project Power2Ammonia - is om het overschot aan duurzaam geproduceerde energie uit windenergie of zonne-energie om te zetten naar ammoniak. Belangrijk voor het energiesysteem, omdat energieopslag helpt bij het in het balans houden van de elektriciteitsnetten. 

Yvonne van Delft, innovation manager bij ECN geeft hierbij een woordje uitleg: "Stedin Infradiensten wil op Goeree Overflakkee lokaal duurzame energie opslaan in ammoniak. Dat kan elektriciteit zijn opgewekt door windturbines op zee, een getijdencentrale of zonnepanelenvelden. Een keuze is nog niet gemaakt. Het idee is in elk geval om op momenten van een overaanbod van elektriciteit ammoniak te gaan produceren met een installatie van Proton Ventures. Vervolgens kan de geproduceerde ammoniak per tankwagen of schip naar Rotterdam gebracht worden, waar bedrijven de ammoniak kunnen opslaan, verbruiken of verhandelen. Voordeel is dat Stedin Infradiensten geen dure hoogspanningskabels hoeft te laten aanleggen om de elektriciteit, dat het bedrijf soms niet op het eiland kwijt kan, naar elders te transporteren."

ammoniak als CO2-emissieloze brandstof

De tweede businesscase betreft Nuon die 's zomers duurzame elektriciteit wil omzetten in ammoniak om 's winters weer te kunnen inzetten als koolstofvrije brandstof voor zijn Magnum-energiecentrale in de Eemshaven.

ECN bekijkt verschillende technologieën om elektriciteit in ammoniak om te zetten, zowel naar bestaande technologie, zoals van Proton Ventures, als naar toekomstige technologieën, die onder meer professor Fokke Mulder met zijn team ontwikkelt aan de TU Delft.

“We bekijken bij elke technologie wat de conversie en efficiëntie van het omzettingsproces is en welke de investeringskosten en operationele kosten zijn. Vervolgens vergelijken we de verschillende routes en rekenen de business cases door. Over een jaar maken we een keuze en werken we voort met de meest kansrijke technologie. We stellen daarvoor een roadmap op met onder meer de actuele pijnpunten."

"Als er tussentijds resultaten beschikbaar komen, kunnen anderen er al mee aan de slag", aldus nog van Delft.

Magnum-centrale: eerste klimaatneutrale waterstofcentrale
Magnum-centrale: eerste klimaatneutrale waterstofcentrale

Dit project past volgens haar perfect bij het VoltaChem-programma: in de programmalijn Power-2-Hydrogen worden technologieën ontwikkeld voor de productie van waterstof en vervolgreacties zoals ammoniaksynthese. Hierbinnen valt ook het onderzoek naar efficiëntere PEM electrolyzers (Proton Exchange Membrane) in het kader van het in 2016 opgestarte ELECTRE project, waarvan ECN coördinator is.

Wat heb je nodig

Krijg GRATIS toegang tot het artikel
of
Proef ons gratis!Word één maand gratis premium partner en ontdek alle unieke voordelen die wij u te bieden hebben.
  • wekelijkse newsletter met nieuws uit uw vakbranche
  • digitale toegang tot 35 vakbladen en financiële sectoroverzichten
  • uw bedrijfsnieuws op een selectie van vakwebsites
  • maximale zichtbaarheid voor uw bedrijf
Heeft u al een abonnement? 

Deel je (nieuws)verhaal

Heb je nieuws dat relevant is voor onze redactie? Deel het met ons via het meldformulier.

Nieuws melden

Gerelateerde artikels

Windturbines vs warmtepompen: Odisee-studenten op uitwisseling

Drie studenten van het graduaat Hernieuwbare Energiesystemen van Odisee werkten in Barcelona samen met drie studenten van Salesians Sarrià. De uitwisseling verliep in twee richtingen...

ABB lanceert emissiemonitoring voor ultralage uitstoot

ABB ACF5000 LCS helpt industrieën om uiterst lage emissies nauwkeurig te monitoren en te voldoen aan de strengere IED 2.0-emissienormen. Het systeem combineert geavanceerde FTIR-technologie, continue emissiemeting en AI-ondersteunde analyse.

NIBE S2060: stille, slimme R290-warmtepomp voor all-electric en hybride

NIBE lanceert de S2060 R290 lucht/water-warmtepompen met SCOP tot 5,3 en zeer lage geluidsniveaus. Met Smart Energy Management benutten ze pv en dynamische tarieven. Geschikt voor All‑Electric en hybride, vermogens 6–8 kW nu, 10–12,5 kW volgen in 2026.

Battery & ES Tech Europe 2026: uitdagingen energieopslag, eerste sprekers

Battery & Energy Storage Tech Europe 2026 houdt op 8 en 9 september zijn eerste editie in Fira Barcelona – Gran Via, georganiseerd met 104‑Media. Het congres onderzoekt hoe Europa zijn leiderschap in energieopslag kan versterken, met vier programmalijnen: industriële en opkomende toepassingen, BESS‑technologie, recycling en second life, en beleid en regulering. Bijna 50 sprekers worden verwacht; bevestigd zijn onder meer Christian Barba (EDP Renewables), Naim El Chami (Neoen), Laura Simonelli (ALBA), José Moisés Martín (CDTI) en Joan González Fabra (BEPA), naast experts van Invity, IZA, Circulor, Upcell, Project Blue en Eurecat.

Zelf nieuws te delen?

Heb je nieuws dat relevant is voor onze redactie? Deel het met ons via het meldformulier.

Nieuws melden
Print Magazine

Recente Editie
07 oktober 2025

Nu lezen

Ontdek de nieuwste editie van ons magazine, boordevol inspirerende artikelen, diepgaande inzichten en prachtige visuals. Laat je meenemen op een reis door de meest actuele onderwerpen en verhalen die je niet wilt missen.

In dit magazine